Regulamin Pracy Wolontariatu Fundacji Na Tropie
Rozdział I
Postanowienia ogólne
- Wolontariat w Fundacji Na Tropie, zwanej dalej Fundacją działa na podstawie Ustawy o Pożytku publicznym i Wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 i kieruje się postanowieniami niniejszego Regulaminu Pracy wolontariusza, zwanego dalej „regulaminem”.
- Wolontariat w Fundacji zwany dalej „Wolontariatem” stanowi funkcjonalnie i organizacyjnie Jednostkę Fundacji zajmujący się funkcjonowaniem wolontariatu i działalnością skupionych w nim wolontariuszy, wykonujących dobrowolnie i nieodpłatnie świadczenia na rzecz Fundacji i w zakresie jego działalności statutowej. Wolontariatem Kieruje Zarząd Fundacji lub osoby przez niego upoważniona – koordynatorzy regionalni.
- Terenem działania Wolontariatu jest teren działania Fundacji.
- Postanowienia regulaminu Wolontariatu obowiązują wszystkich wolontariuszy, koordynatorów oraz członków Fundacji.
Jednolitą część regulaminu stanowią następujące załączniki:
1) Wzór Umowy Wolontariackiej;
2) Wzór Karty Pracy Wolontariusza.
Rozdział II
Cele i zakres działania Wolontariatu
- Celem działalności Wolontariatu jest zaangażowanie chętnych do czynnej, dobrowolnej i bezinteresownej pomocy innym. Wolontariat pragnie stworzyć przestrzeń dla takiej służby poprzez organizowanie konkretnych sposobów pomocy i tworzenie zespołów wolontariuszy.
- Głównymi obszarami pracy wolontariuszy jest niesienie pomocy ofiarom i świadkom przestępstw oraz osobom dotkniętym problemem zaginięcia. W szczególności: zaginionym, porwanym, ofiarom handlu ludźmi oraz ich rodzinom a także osobom zagrożonym przestępczością i zaginięciem. Jest to podstawowa i systematyczna działalność Wolontariatu.
- Wolontariat angażuje się również w poszukiwanie osób zaginionych, obsługę imprez o charakterze charytatywnym, współredagowanie stron internetowych Fundacji.
- Angażowanie osób chętnych do pracy w Wolontariacie może odbywać się m.in. poprzez:
1) bezpośrednie kontakty, w tym organizowanie spotkań informacyjnych o Wolontariacie
2) przekazywanie informacji o Wolontariacie za pośrednictwem Internetu i mediów
- Głównym miejscem organizacji działania Wolontariatu biuro Fundacji, które pośredniczy w zbieraniu ofert pomocy od osób i instytucji potrzebujących oraz udziela informacji osobom, które chciałyby zostać wolontariuszami. Ponadto załatwia bieżące sprawy wolontariuszy.
Rozdział III
Wolontariusze
- Wolontariusz – członek Wolontariatu to osoba, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.) oraz w niniejszym regulaminie i została przyjęta do Wolontariatu w tym charakterze.
- Wolontariuszem może zostać każdy obywatel Polski oraz cudzoziemiec, bez względu na miejsce zamieszkania, który:
1) posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
2) korzysta z pełni praw publicznych,
3) utożsamia się z celami statutowymi Wolontariatu i Fundacji,
4) deklaruje chęć ich realizacji,
5) nie był karany za przestępstwo z oskarżenia publicznego,
- Osoba poniżej 18 roku życia może zostać wolontariuszem po uzyskaniu pisemnej zgody jej przedstawicieli ustawowych i spełnia kryteria, o których mowa w ust. 2 pkt 3 – 5.
- Kandydat na wolontariusza staje się wolontariuszem od chwili zawarcia z Fundacją stosownej Umowy o wykonywaniu świadczeń wolontarystycznych.
- Decyzję o zawarciu umowy, o którym mowa w ust. 4 podejmuje koordynator regionu, w którym wolontariusz chce pracować.
- Ustanie członkostwa w Wolontariacie – utrata statusu wolontariusza następuje z dniem rozwiązania lub wygaśnięcia porozumienia, o którym mowa w ust. 4.
- Sposób realizacji świadczeń zawartych w porozumieniu, o którym mowa w ust. 4, wolontariusz ustala wspólnie z koordynatorem regionu, w którym pracuje wyznaczonym przezFundację,.
- Wolontariusz jest zobowiązany przestrzegać postanowień Regulaminu Pracy Wolontariusza oraz stosować się do poleceń swojego koordynatora.
- Wolontariusz wykonuje swoją posługę niezależnie od światopoglądu.
- Wolontariusz nie może wykonywać czynności, do których nie ma uprawnień lub kwalifikacji, a w szczególności takich, do których potrzebne jest przygotowanie specjalistyczne.
- Wszelkie wątpliwości dotyczące wykonywanej pracy wolontariusz powinien, jak najszybciej zgłaszać Koordynatorowi przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji czy akcji.
- W przypadku braku możliwości zrealizowania zadań, których podjął się wolontariusz, powinien on znaleźć sobie zastępstwo i jak najszybciej poinformować o tym fakcie koordynatora. Wykonywanie zadań w zastępstwie wolontariusza przez innego wolontariusza wymaga pisemnej zgody koordynatora
- Wolontariusz zobowiązany jest do dyskrecji i przestrzegania przepisów ustawy o ochronie danych osobowych. Wszelkie sprawy dotyczące sytuacji osób i ich rodzin, z którymi wolontariusz wykonuje swoją pracę są objęte tajemnicą i mogą być omawiane tylko z koordynatorem lub inną osobą upoważnioną przez zarząd Fundacji.
- Wolontariusz jest zobowiązany uszanować godność i wolność osobistą osób, z którymi pracuje.
- Wolontariusz jest zobowiązany do dbania o powierzone mu mienie stanowiące własność Fundacji lub instytucji, w której wykonuje świadczenia wolontarystyczne i używać go zgodnie z przeznaczeniem. W przypadku stwierdzenia zaniedbań w tym zakresie wolontariusz, któremu powierzono w/w mienie może być obciążony kosztami szkód wynikłych z tych zaniedbań.
- Wolontariuszowi nie wolno stosować używek na terenie Fundacji.
- Oprócz stałych zajęć w Wolontariacie, każdy wolontariusz powinien wyrazić gotowość zaangażowania się w działania jednorazowe.
- Wolontariusz zobowiązany jest do uczestniczenia w wykładach i spotkaniach szkoleniowych poszerzających wiedzę na temat pracy w Wolontariacie.
- Wolontariusz, który wykazał się systematycznością, pomysłowością i rzetelnością wykonywanych zadań może być nagradzany za swoją działalność i zaangażowanie.
- Wolontariuszowi z tytułu wykonywanych świadczeń wolontarystycznych nie przysługuje wynagrodzenie.
- Wolontariusz zgłasza swoją rezygnację składając na piśmie wypowiedzenie porozumienia o wykonywaniu świadczeń wolontarystycznych skierowane do Fundacji i uprzednio informując o tym koordynatora.
- W sytuacji, kiedy wolontariusz nie wykonuje określonych świadczeń wolontarystycznych w wyznaczonym miejscu i terminie, ani nie zgłosił swojej nieobecności koordynatorowi lub działa na szkodę Fundacji czy Wolontariatu, w terminie 7 dni od zaistnienia tych przesłanek Fundacja wypowiada Wolontariuszowi umowę, o której mowa w ust. 4.
- Jeśli wolontariusz działa na szkodę Fundacji Wolontariatu, wypowiedzenie umowy, o którym mowa w ust. 4 może nastąpić w trybie natychmiastowym.
- Wolontariusz może otrzymać zaświadczenie pisemne o wykonywaniu świadczeń objętych umową, o której mowa w ust. 4. Zaświadczenie to powinno zawierać informację o zakresie wykonywanych świadczeń.
- Wolontariusz w związku z podjętymi obowiązkami w Wolontariacie jest zobowiązany do nie zaniedbywania swoich obowiązków szkolnych, zawodowych i domowych.
- Stowarzyszenie nie zapewnia wolontariuszowi ubezpieczenia zdrowotnego.
- Osoba pragnąca przystąpić do Wolontariatu w charakterze wolontariusza jest zobowiązana do złożenia deklaracji, w której określa: pomoc jaką chciałby służyć innym, swoją dyspozycyjność oraz zobowiązuje się do przestrzegania regulaminu.
- Od chwili zgłoszenia się i wypełnienia deklaracji oraz zawarcia stosownej umowy ze Stowarzyszeniem, osoba staje się wolontariuszem.
- Decyzję o podpisaniu umowy, o którym mowa w ust. 29 podejmuje koordynator upoważniony w tym zakresie przez Zarząd Fundacji.
- W razie konfliktu wolontariusza z koordynatorem sprawę rozstrzyga prezesa Fundacji lub osoba przez niego upoważniona.
Rozdział IV
Zakres świadczeń wolontariuszy
- Świadczenia wolontariuszy są wykonywane w zakresie, w sposób i w czasie określonym w umowie, o którym mowa w §4 ust. 4.
- Na żądanie wolontariusza, Fundacja jest zobowiązana wydać pisemne zaświadczenie o wykonaniu świadczeń przez wolontariusza, w tym o zakresie wykonywanych świadczeń.
- Na prośbę wolontariusza Fundacja może wydać pisemną opinię o wykonywaniu świadczeń przez wolontariusza.
- Fundacja ma obowiązek:
1) informować wolontariusza o ryzyku dla zdrowia i bezpieczeństwa związanym z wykonywanymi świadczeniami oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami;
2) zapewnić wolontariuszowi bezpieczne i higieniczne warunki wykonywania przez niego świadczeń, w tym – w zależności od rodzaju świadczeń i zagrożeń związanych z ich wykonywaniem – odpowiednie środki ochrony indywidualnej;
- Fundacja może pokrywać koszty szkoleń wolontariusza w zakresie wykonywanych przez niego świadczeń określonych w umowie, o której mowa w §4 ust. 4, jeśli okres pracy wolontariusza trwa co najmniej 2 lata.
Rozdział VII
Przepisy przejściowe i końcowe
- Treść regulaminu wraz z załącznikami zostanie niezwłocznie podana do wiadomości wszystkim dotychczasowym wolontariuszom i koordynatorom oraz opublikowana na stronie internetowej fundacji .
- W kwestiach nieuregulowanych niniejszą instrukcją sprawy reguluje prezes Fundacji lub osoba przez niego upoważniona.
- Regulamin wchodzi w życie z chwila podpisania przez Prezesa Fundacji.
Osoby, które chcą włączyć się w wolontariat Fundacji Na Tropie prosimy o kontakt:
Fundacja Na Tropie
96-500 Sochaczew
Żeromskiego 29G
telefony:
502 226 215
46 862 15 82
46 862 43 96
mail: fundacja@na tropie.org